BRANDÝSKÉ MÁMENÍ 2003

Co nabízel program druhého ročníku festivalu

Druhý ročník festivalu Brandýské mámení proběhl v roce 2003 v tradičním termínu na začátku září. Zásadní novinkou byla spolupráce spolku s majitelem pražské galerie Behémót Karlem Babíčkem, která nám umožnila rozšířit festival na dva dny a obohatit jej o mimořádně kvalitní výstavu moderního umění a působivé odhalení nové kovové plastiky Den co den na brandýském náměstí. .

Vše začalo v pátek 5. září večer vernisáží výstavy Speculare v 1. patře Konzumu, které se zúčastnily přibližně dvě stovky lidí. V rozsáhlých prostorách bývalé prodejny si potom mohla široká veřejnost včetně žáků místní základní školy i okolních škol po více než týden prohlédnout originály děl významných představitelů současného českého výtvarného umění. Jmenovitě: Milana Caise, Jiřího Davida, Vladimíra Kokolii, Lukáše Rittsteina, Báry Šlapetové, David Černý, Federico Díaz, Martin Kuriš, František Matoušek, Michal Nesázal a Josef Žáček z nichž většina přijela v průběhu festivalu do Brandýsa osobně.

Vernisáž uzavřela diskuse o životě a díle J. A. Komenského. Volnou součástí výstavy v Konzumu byla i obří mimina výtvarníka Davida Černého, která ozvláštňovala po celý festivalový víkend brandýské náměstí.

Sobotní program zahájila v 9 hodin ráno dětská výtvarná dílna Labyrint slov, jejíž účastníci si sami z přírodních materiálů vyráběli jednoduché dřevěné loďky s poselstvím, které posílali po řece Orlici.

Odpolední program u Komenského pomníku odstartovalo vysázení prvních habrů do vznikajícího přírodního labyrintu, jehož okolí v době festivalu zkrášlily "brýle mámení" vyrobené žáky základních škol v Brandýse a okolí. Stromky mimo jiné zasadili i J. A. Komenský s Karlem starším ze Žerotína (v podání Františka Nového a Petra Řeháka), brandýský starosta Jiří Novák a předseda spolku Brandýs ve světě Ivan Truhlička, krajští radní Ing. Jan Čulík a Ing. Petr Šilar a poslanci Parlamentu ČR Ing. Veronika Nedvědová a Mgr. Václav Nájemník. Na slavnostní výsadbu navázalo představení herce Alfréda Strejčka a kytaristy Štěpána Raka s názvem Z tajností egyptských v Komenského sklípku.

Poté se festivalové dění přeneslo na brandýské náměstí, kde argentinský velvyslanec Juan Eduardo Fleming slavnostně odhalil kovovou plastiku Den co den, již autor Lukáš Rittstein věnoval Brandýsu k jeho 500. výročí povýšení na město. Sochu potom originální performancí rozezvučel bubeník a zpěvák populární skupiny TATA BOJS Milan Cais. Odpolední program na náměstí poté pokračoval vystoupením divadelního souboru ČMUKAŘI s pohádkou Kašpárek chodí pěšky, po které následoval koncert kapely IRISH DEW. Druhé Brandýské mámení uzavřela taneční zábava v režii místních hasičů.

říjen 2003   Ivan Truhlička  

Jaký byl o Mámení zájem

Přestože počet návštěvníků sobotního programu byl srovnatelný s loňským ročníkem (přibližně 300 lidí), celková návštěvnost 2. ročníku festivalu byla díky pátečnímu programu (přibližně 200 návštěvníků vernisáže + 50 posluchačů přednášky) výrazně vyšší. Zásadní změnou oproti minulému ročníku byla přítomnost velkého počtu přespolních návštěvníků, které přilákala zejména mimořádně kvalitní výstava v Konzumu i bohatší sobotní program. Mnohem větší zájem byl i o dětskou výtvarnou dílnu, které se zúčastnilo přibližně 60 dětí.

říjen 2003   Ivan Truhlička  

FOTOGALERIE

vernisáž výstavy Speculare, Labyrint slov, sázení habrů, Alfréd Strejček a Štěpán Rak, Milan Cais a jeho performance u sochy Lukáše Rittsteina "Stopa času"

foto: Ing. Karel Řehák, Jaroslav Hubený, Archiv  




Otevírací doba labyrintu
Květen, červen a září
pouze SO a NE
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Červenec a srpen denně
9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00




hromadné výpravy do bludiště
nejméně dva dny předem na
TEL: 732 145 114
Zdeněk Držmíšek - předseda
TEL: 603 239 407
Tomáš Hubený - webmaster
thubeny@seznam.cz




ikonka BVS

ZVUK - SVĚTLA - zvukař Tomáš Hubený

mapy.cz



aktualizováno: 01. 08. 2019
Šíření uvedených informací vítáno!

designed by Slim
01. 07. 2011



DOPORUČUJEME

Region Orlické hory
Kudyznudy.cz - tipy na výlet